Verivorst - Eesti traditsiooniline jõulutoit

Ilma verivorstita ei kujuta eestlaste jõululauda ette. Verivorsti klassikalised kaaslased jõululaual on pohlamoos ja kõrvitsasalat. Aga kas Sa tead, et verivorste hakati valmistama alles 19 sajandil! Keskajal oli peamiseks roaks seapea.

Verivorst on vorst, mille üks koostisosi on veri. 

  • Verivorsti peetakse üheks olulisemaks Eesti rahvustoiduks.
  • Traditsiooniline eesti verivorst valmistatakse seaverest, odratangust, sealihast ja maitseainetest (tüüpiliselt nn vorstirohi: majoraan või pune) ning topitakse sea peensoolde. (1.)
  • Juba 1980. aastatel jõudsid Eesti ajaloolased järeldusele, et verivorsti valmistamise eeskuju jõudis eestlasteni 19. sajandi alguses rootslaste ja lätlaste vahendusel. Tollaste ajaloolaste arvamuse kohaselt jõudis verivorst kui toit just Eesti kaudu edasi Venemaale.

Verivorsti retsepte: 

Vikipeedia verivorsti retsept:

2,5 l vett
1 l seaverd
1 kg odrakruupe
keedusoola
500 g seapekki
300 g sealiha
musta pipart
vürtsi
majoraani
300 g valget sibulat
2 sl võid
10 m seasoolt

Verivorstide valmistamine:

Pese kruubid ja pane kuuma vette. Keeda nõrgal kuumusel. Kui kruubid on paisunud, lisa maitseained ja kuubikuteks lõigatud sealiha. Sega ja hauta. Hautamise ajal putru segada ei tohi, sest puder peab olema sõmer, kruubiterad peavad jääma eraldi. Valminud pudru lase veidi jahtuda, lisa siis hakitud ja võis kuumutatud sibul ning läbi sõela kurnatud veri ja kergelt pruunistatud kuubikuteks lõigatud pekk.

Täida sooled pudruga (mitte liiga täis), seo soolte otsad kinni ja keeda vähese soolaga maitsestatud vees. Kuumuta aeglaselt ja ainult keemiseni (muidu sooled lõhkevad) 10-15 minutit, olenevalt soolte jämedusest. Pärast veest väljatõstmist aseta vorstid üksteise kõrvale jahtuma. Õhku võib välja lasta, torgates vorsti auke kahvli või hambaorgiga.

Pann määri rasvaga, aseta vorstid pannile. Peale ja kõrvale pane rasvase sealiha viilud. Prae ahjus. Serveeri koos pohlakeedise või kõrvitsasalatiga.

Algallikas:  

Viimati muudetud Kolmapäev, 26 Detsember 2018
Samal teemal: