Meelike Saarna: Kui suhtesse on kogunenud pimedaid nurki ...

Kui suhtesse on kogunenud pimedaid nurki, kuid ei julgeta teist oma küsimuste ja kahtlustega pahandada, siis suhet hoidev on siiski võtta julgus kokku ja rääkida avameelselt sellest, mis mõtteis ja südamel, toonitab pereterapeut Meelike Saarna.

Suhtes võiks olla loomulik, et küsimärgi kerkides saame küsida, mitte ei püüa vargsi lugeda märke (või sõnumeid partneri telefonis). Pealegi on märkide lugemine, teise tegevusele tähenduse andmine oma peas seda sorti tegevused, mis võivad meid viia valele rajale. Me ju ei tea, mida mõtleb, kavatseb, soovib teine inimene, keda me n-ö lugeda püüame. Neis olukordades tuleks ikkagi leida võimalus saada kinnitusi ja vastuseid otseallikalt ehk partnerilt. Usaldust ei saa taastada kahtlustamise ja salauuringutega, need vaid õõnestavad suhet. Küsima peaks aga õppima nii, et teine ei tajuks end süüdistatuna, kontrollituna või ülekuulatavana. See võib olla paras pähkel.

Oluline on jääda endakohaseks (rääkida oma mõtetest, tunnetest, juhtunu mõjust endale) ja olla kohe valmis teise kuulamiseks, kui on tuntav, et teine end puudutatuna tundis. Näiteks: “Ma olen märganud, et su telefon on alati sinuga kaasas. See on mind pannud mõtlema, et kas sul võib olla kõnesid, mida sa minu ees rääkida ei taha. See teeb mind ärevaks. Ma tahan, et mul oleks mingi selgitus selle kohta”.

Kui partner seda laadi avalduste peale ärritub, lausudes näiteks, et mis sa näägutad või mis see sinusse puutub, siis saab anda rahulikke peegeldavaid vastuseid, et vestlus saaks jätkuda (aa, sulle tundub siis, et ma ei peaks seda teadma; sinu arvates see siis pole vajalik; sulle paistab, et ma uurin liiga palju; jne). Rahulik peegeldus ja mõistmine aitab jutuajamisest teha dialoogi.

Hirm, mis takistab meid usaldamast ja armastamast, võib hoida meid valu eest, kuid seesama hirm võib ka armastuse hävitada või tekitada olukorra, kus ei julgegi suhteid luua ega hoida. Usaldamine on kindlasti sisemine otsus, kuid seda sisemist otsust peab ka reaalsus toetama. Kui suhtes on liiga palju pimedaid nurki, kui ei julgeta teist oma küsimuste ja kahtlustega pahandada, siis on kummalgi tagumine aeg rääkida avameelselt sellest, mis mõtteis ja südamel. Pimedusel on omadus pimedust ligi tõmmata – üks „ohtlik“ teema seondub teisega ning varsti ei ole üldse millestki olulisest rääkida. See toob paratamatult kaasa emotsionaalse kaugenemise. Loomulikult võib ausate vastuste ees hirm olla, kuid näriv kahtlus sööb usaldust ja seega ka armastust eriti ahnete suutäitega. Dialoogi pidades saavad suhteasjad vähemalt selgemaks, ja loodetavasti ka see, kuidas oma paarieluga edasi minna.

Üks hea suhte kindlaid tunnuseid on mõtteviis: kui ma näen kohti, mis võiks meil olla teisiti, olen ma valmis andma oma osa. Ka pimedate nurkade kartmatu valgustamine ja ebamugavate küsimuste küsimine on üks viise riske maandada, et luua kestvamaid ja õnnelikumaid emotsionaalseid ühendusi.

Autor: pereterapeut Meelike Saarna
Algallikas: Parem Elu OÜ

 

08 Veebruar 2020
kategoorias Tasub teada!
Soovita ka teistele :
(0 hinnangut)