Miks viia lapsed loodusesse? Värske õhk!

23. Oktoober 2018

On oktoobrikuine sügis ja alles äsja vahetasid puud värvi ning lehed hakkasid puudelt langema. Nädalavahetuse veetsime Lõuna-Eesti matkaradadel, kaaslasteks lapsed, kellest noorimad 10 kuune ja 2 aastane!
Tõesti uskumatu, kui palju 2 aastane jaksab ise kõndida. Ei kohuta teda rinnuni ulatuv rohurinne ega kitsas laudadest rabarada :-)

Eile oli Tallinna Tehnikaülikoolis (TalTech) infopäev, kus otsiti vastust küsimusele, kuidas hoone võib põhjustada inimestel kehva enesetunnet, sagedast haigestumist ning madalat tööviljakust.

See viis mõttele kirja panna, miks mina oma pere ikka ja jälle loodusesse viin: metsa, mere äärde ja rabasse. 
Praegu suutsin tuvastada 2 põhjust:

  1. Loodus mõjub inimesele hästi
  2. Saab õpetada lapstele märkamist

1. Loodus mõjub inimesele hästi:


Oled Sa pannud tähele, et minnes metsa või mere äärde, tunned sa ennast väga hästi.
Teadlased oskavad seda juba ka seletada (1):

  • Nimelt looduses st värskes õhus pidavat olema piisavalt palju negatiivseid õhuioone, mis tekitavadki inimesel hea enesetunde.
  • Kahjuks suurlinnades ja kehvasti ventileeritud hoonetes domineerivad positiivsed ioonid, mis põhjustavad inimestel halba enesetunnet ja töövõime langust.
  • Tallinna Tehnikaülikooli majandusteadlane Tarmo Koppel õpetas Terevisiooni saates, et sellisesse ruumi tuleb tagada värske õhu juurdepääs. Või siis kasutada sellises ruumis õhuionisaatorit.
  • Mõned allikad (2) väidavad, et õhumolekulide vaheline osakaal oleks inimesele kõige parem kui näitajad oleks: negatiivseid õhuioone 70% positiivseid õhuioone 30%.
  • Ise tean kolleegi, kes „ravis” tuttava terveks, soovitades tal ruumi tööle panna õhuionisaatori. Oh seda rõõmu, kui tuttava enesetunne paranes ja vaevused kadusid!
  • Ise viin oma pere igal võimalikul juhul loodusesse, sest lisaks heale enesetundele, saan seal õpetada lastele märkamist.

Algallikad:

  1. Tervisiooni saatelõik algusega 1:20, 22.10.2018, intervjueeritav on Tallinna Tehnikaülikooli majandusteadlane Tarmo Koppel
  2. Energoman.ee, Õhk

2. Saab õpetada lapsele märkamist :-)

Ava artikkel SIIT!

Last modified on Tuesday, 23 October 2018
Rate this item
(0 votes)

Kevad, teadmisi kevadest