Kuidas "tõlkida" lapse käitumist?

Kui räägime lapse käitumisest ja selle tõlgendamisest, siis enne käitumisele reageerimist on vanemal mõistlik hetkeks peatuda, et mõelda: kas pealmine pilt vastab tõele, sõnab pereterapeut Meelike Saarna.

Seda eriti neis olukordades, kus lapsel on probleem. Milline võiks siinjuures olla probleemi definitsioon? Miks mitte ka nii: probleem on sellel, kes tunneb end halvasti. Iga kord, kui keegi tunneb end halvasti, on hooliv suhtuda temasse tähelepanu ja empaatiaga. See on esimene samm rahunemise ja heade lahenduste poole. Ei ole võimalik lahendusi leida enne kui ei saa aru, mis lapsega üldse toimub. On ta pettunud, unine, näljane, ärev? kui sellele pihta saame, saame ka midagi ette võtta.

Mida väiksem laps, seda vähesem on tema võime end mõista. Seetõttu on varases eas ja tegelikult igas eas lapse mõistmine vanemlik ülesanne. Laps käitub oma tunde välja, mitte ei ütle, kuidas ta end tunneb. Tunnetest arusaamine ja tundesõnavara tekibki osati vanemate mõistvate peegelduste kaudu ja pikapeale hakkab laps aru saama, et tema tunded räägivad talle midagi ja õpivad neid sõnumeid ka väljendama. Seni kuni laps seda alles õpib, on vaja silmas pidada, et laste käitumine või ka sõnad võivad olla kodeeritud. Selleks, et last mõista, on vaja õppida lapse peidetud sõnumi taha vaatama.

Autor: Pereterapeut Meelike Saarna.

15 September 2020
Rate this item
(0 votes)