×

Attention!

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but stories/com_form2content/p5/f6754 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Kollassaare matkaonn

Kollassaare matkaonn
Andmed uuendatud: 21. July 2020

Soosaarel ootab Sind rahu ja vaikus! Kunagise jõukal järjel linakasvatustalu taastatud kunagine aidahoone sisaldab kõike vajalikku, mida matkaja võiks lühemal või pikemal ööbimisel vajada :-)

{vsig}stories/com_form2content/p5/f6754{/vsig}

KOLLASSAARE REEGLID


KÜLASTAMINE: Kui tahad siin isekeskis olla, siis palun registreeri end külastajaks. Kui sa seda miskipärast teinud pole või lihtsalt nõu tahad küsida, siis helista telefonil 55634030.

PUHTUS: Korista enese järgi ära õu ja ruumid, mida oled tarvitanud. Võid ka mujalt kraamida ja nt heina niita. Prügi ja taara, mis sa tekitad või ka leiad siit, vii kõik välja – siin ei käi prügiautot (prügikotid on riiulil). Asjad tee puhtaks ning pane need sinna kust sa nemad võtsid.

KASULIK KRAAM: Too siia seda, millest siin sageli puudus – lambiõli, wc-paber, saebensiin jms. Kui ei tea mida tuua, siis helista 55634030 ja küsi nõu. Ära jäta siia mõttetut sodi (mustad sokid, katkine kinnas, lõhkine vihmakuub jms) – neid “heategusid” pole siia vaja.

TOIDUAINED: Jah, see kirst seal nurgas on toidu tarbeks, kuid sinna passib vaid söök, mis säilib. Ära topi sinna leiba, juurikaid, jahuvorsti jms riknevat kaupa – see nakatab ka kuivroad hallituse ja muu pahaga. See pole prügikast kuhu jäägid jätta, mida ei viitsi kanda. Kuivained, konservid, pekk, kohv, viin jms on heasti säiliv ja kõigile matkajatele teretulnud.

VAHENDID: Siin on igasugu kraami tööde jaoks, mida sul teha vaja. Kahjuks neid sageli lõhutakse teadmatusest. Ära sina seda tee, helista ja küsi kui ei mõista ise tarvitada. Kirves on puude lõhkumiseks, saag nende lõikamiseks (iseärans, kui neid metsast lõkkesse tood), noad lõikumiseks, nõud toitumiseks, madratsid-tekid magamiseks, rõivad tarvitamiseks, rätid kuivatamiseks jne. Kui oloed midagi kasutanud, siis hoolda asi ära või pane enese järgi kuivama.

ÕLILAMBID: Ole hooliv ja ära jäta neid ööseks põlema – lambiõli on kallis! Lisaks kulutad nii ka tahte mida saada pole. Ära keera leeki liialt suureks – tahmad klaasi ära ja siis peame meie neid puhastama. Kui tahad suurt valgust, siis mine koju tagasi, siin pole sinu koht. Lampi kustutades ära uputa tahti lambi sisse vaid puhu leek ülemiste õhuavade kaudu ära. Maru sant on neid õngitseda lambi põhjast välja.

AHJUD: Kui kolle (paargu, saun või tuba) on tuhka täis, siis vii see lõkkeasemele ära. Üldse oleks kena kui sa peale tarvitamist kolde tühjaks teeks (tuhk kogub niisket ja hävitab kollet). Ja ära küta üle – ahi ei pea punane olema. Küll sa sooja ka lõppeks tuppa saad (muidu põled tükkis koldega sisse). Kui märkad kuskilt suitsu tulevat või valguskuma, anna kohe teada – see kolle on läbi ja võib sind majja sisse põletada.

SAUN: Kui sauna tahad kütta, siis helista 55634030 – saad teada kuidas seda õige kütta on (iga saun on oma hingega, nii ka see iidne siin). Siis ei kulu liiast puid, mida me vaevaga teile teinud oleme. Saunaust hoia kütmise ajal lahti (ka plagud avali), muidu põletad seinad ära. Sinna ära õlilampe vii – seal pole õhku neile. Selleks on kalmuküünlad, mis pane põrandale (muidu põletavad seina katki ja ei põle hästi ka). Leilivesi aja pajas (asub tagatoas) kuumaks paargu pliidil või lõkkel (muidu tapad kerise ja saad kiire sauna). Kui sa kõrvaltoast võetud vihta lõpuni ära ei tarvitanud, siis pane ta tagasi kuivama – me pole neid ju lõputult teinud. Ja esimene leil peab ikka olema õlle või kaljaga – muidu Haldjas vihastab ja saun põleb maha.

KÜTTEPUUD: Kui päris kuiva puud pole riidast palju võtta, siis küta niiskega pooleks – sooja saad ikka, aga jätad järgmistele ka kuiva. Kui oled lõpetnaud, siis tee tuppa ja paargusse korvitäis kuivemat valmis ja pane sinna juurde ka hakatuse pirrud ning kuiv toht. Saad neid oma siinolemise ajal kenasti kuuma pliidi peal ette kuivatada kui vaja. Aga lõkkepaika too puud küll metsast – riidasolev on suure vaevaga teile varutud ja seda on kuri lõkkesse ajada. Hooli meie raskest tööst.

ABIKÄSI: Kui sul on tahtmist seda erakordselt mõnusat ja haruldast kõikidele häädele metsalistele tasuta olemist paremaks muuta, siis selleks oleme loonud Kollassaare fondi, et siinsed rajatised ikka säiliks ja paremaks muutuks. Suurim abi, mis sa teha saad, on igakordse külastuse järel (või nõndasama) oma südame järele annetuse teha Kollassaare fondi. Kuivõrd täna käib siit aasta jooksul läbi kuni 2000 inimest, siis ei jaksa me ainuüksi ise seda kohta teie heaks enam pidada.

Algallikas: MTÜ Estlander

Kollassaare matkaonni külastamise reeglid

Rate this item
(0 votes)