Lapse keelamisest inim- ja loomariigis

14. November 2017

Ütled lapsele "ei", ta hakkab nutma, ja sa tunned ennast kehvasti, noh "olgu siis" ja annad järele ja tunned ennast veel kehvemini. Miks tundub mõnikord lapse keelamine meile endale raskem kui lapsele? 

Kui laps on tõesti ohus siis sa ei mõtle, vaid tegutsed, oled konkreetne. Aga kui sa ise ka päris täpselt ei suuda otsustada kas vildikatega põlvede värvimine on kunst ja eneseväljendus või huligaansuse alge, siis on raske ka last keelata ja sa teed olukorrast lihtsalt mälestuseks foto.

Meile ei meeldi lapsega pahandada, ja seepärast tahame sellega mõnikord kiiresti ühele poole saada. "Ei tohi, lõpeta" ja kõik. Aga võibolla laps isegi ei saanud aru mis ta valesti tegi, veel vähem, kuidas teistmoodi teha. Kui laps teeb midagi, mida ta ei tohiks, siis kas võiksime keelamisse suhtuda pigem kui positiivsesse kasvatusmeetodisse? Näiteks kiigates loomariiki, võiks küll!

Kuidas käib keelamine loomade hulgas?

Aleksei Turovski räägib "Hommik Anuga" saates väga huvitavalt, kuidas käib keelamine loomade hulgas. Ta ütleb, et loomalaps saab aru MIDA keelati, ta teab ka, et seda näiteks ei tohi teha igavesti või et seda ei tohi teha sel hetkel.
Lapse reaktsioon? "Ta sai keelata, ta on vaimustuses, keelamine peab motiveerima! Ah nii ei tohi? Aga kuidas, kuidas kuidas?," räägib Turovski.  

Ma usun et meil on loomariigist nii mõndagi õppida. Loomade seas on mängureeglid muidugi lihtsamad, elus püsimiseks sa pead teatud viisil talitama, sul ei ole valikut. Inimloomade riigis on valikuid liiga palju ja kõik nendest ei ole mõistlikud. Elus püsimiseks piisab vähesest. Tihtipeale on meie elustiil, harjumused sellised, mida me ei taha oma lapsele edasi anda, sest me teame et me näiteks ei toitu nii tervislikult kui võiks või peaks rohkem värskes õhus liikuma jne. Aga kui me ise enda jaoks mängureeglid paika paneme, siis on ka lapsele lihtsam neid õpetada. Ja laps usub meid, sest keda ta siis veel peaks uskuma.  


Autor: Helen

Last modified on Tuesday, 13 February 2018
Rate this item
(2 votes)