Mõistev vaade väikelapse käitumisele

Vanemate loomulik soov on anda oma lapsele kaasa sellised oskused, mis aitavad tal elus hästi toime tulla, ütleb pereterapeut Meelike Saarna. Eneseusaldus ja enesekindlus toetuvad eneseteadlikkusele ja enese väärtustamisele.

Viimased kaks saavad lapses kenasti kasvada siis, kui püüame teda mõista ja näidates tema vastu üles respekti, seda ka siis, kui laps ei ole käitunud vanema ootusele vastavalt.
Vanemal peaks kindlasti alati meeles olema lapse vanus ja sellest tulenevad tõsiasjad: nii lapse võimekus kui ka suutmatus.
Laps ei ole miniatuurne täiskasvanu. Vahel kipub see meelest minema ja siis nõuame lapselt käitumist, mida ta veel ei ole ära õppinud või mida ta oma vanuse tõttu veel õppida ei suudagi.
Kui vanemal on kombeks mitteootuspäraselt käitunud last halvustada ja sildistada, saab tema eneseusaldus kannatada ja see võib saada edasise arengu takistajaks.
Me ei saa lapse loomulikku arenguteed kiirendada, kuid saame seda toetada ja kindlustada, jäädes armastavaks, mõistvaks ja lugupidavaks.

Autor: Pereterapeut Meelike Saarna.

15 August 2020
Rate this item
(0 votes)